Skip to main content

Bir işletmede ortakların, dönem içinde elde ettiği kardan pay alma hakkına temettü (kar payı) denilmektedir. Temettü, şirketlerin çıkarttığı hisse senetlerinin, ortaklara sağladığı haklardan birisidir. Bu hakka sahip olan ortaklar, dönem içerisinde elde edilen kardan kendi paylarını alırlar. Hangi ortağın kardan ne kadar pay alacağı ise ödenmiş sermaye içerisindeki hisse senedi miktarına göre belirlenmektedir.

Bir şirketin yatırımcısına ödeyeceği kar payı, şirketlerin yıllık net dönem karlarına göre belirlenir. Bu kardan vergiler ve diğer giderler çıkarıldıktan sonra kalan kısmın, %20’sinden az olmamak şartıyla yatırımcısına dağıtılması olayına “temettü dağıtımı” denilmektedir. Son yapılan düzenleme ile sermayeye eklenen kar payları hariç, dağıtılmayan karlardan % 1 oranında gelir vergisi stopajı yapılmaya başlanacaktır. Bu karar şirketleri temettü dağıtmaya yada bedelsiz sermaye artırımına yönlendirmektedir. Temettü dağıtım kararı, yönetim kurulunun teklifi ile şirketin genel kurulunda alınmaktadır. Borsada işlem gören şirketlerin temettü dağıtım şartları yoktur ve bu tamamen şirketin politikası ile ilgilidir.

Kısaca yatırım yaptığınız şirketiniz temettü dağıtmaya karar verdiyse elinizdeki hisse senedi miktarı kadar temettü alırsınız. Örneğin ilgili şirket “Lot Başına 1 TL” temettü dağıtacağını dile getiriyor ise , siz elinizde bulunan hisse adedi miktarı x1TL olacak şekilde temettü alırsınız.

Temettü almak için şirketin hisselerini açıklanan “temettü dağıtım tarihinden” en az 1 gün önce almış olmanız gerekmektedir. Bütün bir sene hisseyi elinizde bulundurmanıza gerek yoktur. Örneğin şirket 13 Ocak 2021’de temettü dağıtacaksa , siz bu şirketin hisselerini 12 Ocak 2021 günü almış ve 13 Ocak 2021 gününde de elinizde tutuyor olmanız durumunda temettü almaya hak kazanacaksınız. Temettüyü aldıktan sonra da hisselerinizi satabilirsiniz.

Ek bilgi olarak ; şirketin dağıttığı temettü kadar hisse senedi fiyatı düşer. Örneğin şirketinizin hisse senedinin değeri 3 TL olsun. Şirketiniz 1 lot başına 0,10 kuruş temettü dağıtmaya karar versin. Temettü dağıtımı yapılacağı gün şirket 2,90 TL den açılış yapacaktır. Bu sistem tarafından otomatik yapılan bir düzeltmedir. Yatırımcı alış satışı ile ilgili değildir.

Temettü Emekliliği Ne Anlama Gelmektedir ?

Yatırım stratejileri arasında en bilinen yöntemlerden biri de temettü emekliliğidir. Temettü emekliliği , yüksek temettü veren veya temettü verme potansiyeline sahip olan şirketlere düzenli olarak yatırım yapılması stratejisidir. Burada amaç , geliriniz el verdiği sürece bu şirketin hisselerini satın almak ve belirli bir yıl sonunda senelik temettüler ile “emekli maaşı” mantığı ile gelir kazanmaktır. 

Her sene istikrarlı bir şekilde yüzde 6 temettü verimiyle temettü dağıtan ve hisse senedi değeri yüzde 15 artan bir şirketin hisse senedini her ay 300 tl’lik alırsak , ödenen temettülerle de tekrar hisse alıp ödeme miktarımızı her yıl yüzde 5 oranında artırırsak 26 yıl sonra 4.656.172tl portföy değerimiz oluşacak ve yıllık yaklaşık 263.556 tl temettü alacağız. Böylelikle hissemizi bozmadan sadece temettü geliriyle aylık 20bin tl gibi bir gelir elde etmemiz mümkün. Bu aşamada portföyünüzde bulunan hisse senedi miktarı da azalmaz. Çocuklarınıza hisseleri miraz bırakabilirsiniz.

Westhan Capital

2021 yılında faaliyete geçen Westhan Capital, alanında uzman kadrosu ve ödüllü ekibiyle aktif hizmet sunmaktadır. Yatırım araçları üzerinde çeşitli stratejileri ve danışmanlığıyla, yatırım hizmeti almak isteyen kişilere destek vermektedir. Westhan Capital, Türkiye ve Uluslararası piyasalarda aktif rol oynamaktadır.