Skip to main content

Brüt Takas Yasağı: Bir hisse senedinin tedbir amaçlı “aynı gün” alınıp satılmasına engel olan yasak biçimidir. Genellikle çok hızlı hareket eden, büyük yükselişler veya büyük düşüşler yapan hisselere, yatırımcıyı korumak amacıyla getirilir. Bu işlem yasağının bulunduğu hisse senedini almanız durumunda, aldığınız hisseyi aynı gün satış yapamazsınız. En az bir gün beklemeniz gerekmektedir. Örneğin brüt takas olan hisseyi Pazartesi günü Saat 09:55 ile 18:05 saatleri arasında satın aldınız. Bu hisseyi en erken Salı günü 09:55’te satabilirsiniz. Tam bir 24 saatlik süreç geçmesine gerek yoktur. “1 iş günü” geçmesi yeterlidir. Ayrıca “Brüt Takas” uygulanan hisse senedini sattıktan sonra da o işlemden gelen paranızı yine “1 iş günü” sonra kullanabilirsiniz.

Açığa Satış Yasağı: Bir hisse senedinin tedbir amaçlı açığa satışının yasaklanması durumudur. Yine genellikle çok hareketli olan, çok hızlı yükseliş ve düşüşler yapan hisselere yatırımcıyı korumak amacıyla getirilir. Bu yasağın bulunduğu hisse senedini açığa satamazsınız.

Kredili İşlem Yasağı: Aynı diğer yasaklar gibi hareketli hisselere tedbir amacıyla getirilen yasak tipidir. Bu yasağın bulunduğu hisseyi, kurumunuzdan aldığınız kredi ile alıp satamazsınız.

Tek Fiyat İşlem Yasağı: Sürekli tek fiyat ile işlem gören “Poip ve Yip” dışındaki hisselere verilen cezadır. Genellikle sebebi çok volatil yani hareketli olmasıdır. Bir kaç gün üst üste tavan ve taban arası hareket edip, sert satışlar ve sert satışlar ile stabil bir fiyata sahip olmayan hisselere yatırımcıyı korumak amacı ile verilir.

Westhan Capital

2021 yılında faaliyete geçen Westhan Capital, alanında uzman kadrosu ve ödüllü ekibiyle aktif hizmet sunmaktadır. Yatırım araçları üzerinde çeşitli stratejileri ve danışmanlığıyla, yatırım hizmeti almak isteyen kişilere destek vermektedir. Westhan Capital, Türkiye ve Uluslararası piyasalarda aktif rol oynamaktadır.