Skip to main content

Sermaye Arttırımı; bir şirketin mevcut sermayesini arttırmak anlamına gelmektedir. Şirketler ; yatırımlarında , borç ödemelerinde veya bir mülk/gereklilik alımında bu sermayeyi kullanırlar. Bu sebepten bir şirket için sermaye arttırımı pozitif bir durumdur. Şirketin daha büyük yatırımlar yapmak istediğini gösterir.

Bedelli Sermaye Arttırımı; bir şirketin arttıracağı sermaye bedelini hissedarlarından (yatırımcılarından) karşıladığı sermaye arttırıdır. Burada şirket hissederları eğer sermaye arttırımına katılmak isterlerse , ellerinde bulunan hisse lotu başına nominal (genellikle) 1 TL ödeme yapmak durumundadırlar.

Örnek; Bir şirketin sermayesi 100 Milyon Lira olsun. %100 bedelli arttırım ile sermayesini 200 Milyon TL yapmak istesin. Onaylanması durumunda elinde o şirketin hisseleri olan yatırımcı şu şekilde bir yol izleyecektir.

Şirketin hisse senedi fiyatının 10 TL olduğunu baz alalım. %100 Bedelli sermaye arttırımı kabul edilmesi durumunda , arttırımın başladığı gün , elinizde bulunan hisse fiyatı 5 TL’ye düşecektir. Bunun karşılında size elinizdeki lot kadar “Rüçhan Kuponu” verilecektir. Eğer bedelliye katılmak isterseniz bu “Rüçhan Kuponu” x 1 TL kadar hesabınızda para bulundurmanız yeterlidir. Bedelli arttırım bittiğinde elinizdeki rüçhan kuponları otomatik olarak normal hisse senedine dönüşecektir. Karşılığında da rüçhan kopununuz x 1TL kadar para hesabınızdan çekilecektir.

Elinizde 10 adet 10 TL’lik hisse var ise , toplam yatırımınız 100 TL’dir. Bedelli başladığı gün elinizde 5 Adet normal hisse , 5 adet rüçhan kuponu olur. Bedelliye katılmak istemezseniz bu rüçhan kuponlarını borsada açılan hissenizin rüçhan tahtasında da , size verilen tarih aralığında satabilirsiniz. Bu süreç minimum 5 gün maksimum ise 75 gündür. Şirketler bu sürece kendileri karar vermektedirler.

Dip Not: Size verilen süre içerisinde rüçhan kuponlarınızı satmazsanız ve süreç sonunda da hesabınızda rüçhan kuponu başına 1 TL olacak şekilde karşılık bulacak paranız yok ise , kuponlar hesabınızdan silinir ve büyük zarar edersiniz.

Bedelsiz Sermaye Arttırımı; amaç olarak bedelli sermaye arttırımı ile aynıdır. Fakat burada arttılacak sermaye şirketin kazancından veya kasasından sağlanır.

Diyelimki şirketiniz %100 bedelsiz sermaye arttırımı yapıyor. Sizin de elinizde 10 adet 10 TL’lik bu şirketin hisselerinden mevcut. Sermaye arttırımı yapıldığı gün hisse değeri 5 TL’ye düşer , elinizdeki hisse adedi de 20 adet olur. Böylece kar veya zararınız olmaz. Eşitlik korunur.

Dip Not: Bedelsiz sermaye arttırımları anlık gerçekleşir. Karar verilen tarihte sabah açılış itibari ile hisse değeriniz ve dağılımınız otomatik olarak sistem tarafından ayarlanır.

Westhan Capital

2021 yılında faaliyete geçen Westhan Capital, alanında uzman kadrosu ve ödüllü ekibiyle aktif hizmet sunmaktadır. Yatırım araçları üzerinde çeşitli stratejileri ve danışmanlığıyla, yatırım hizmeti almak isteyen kişilere destek vermektedir. Westhan Capital, Türkiye ve Uluslararası piyasalarda aktif rol oynamaktadır.