Skip to main content


Bitcoin grafiğimizin haftalık grafikten gelen trend temelli Fibonacci seviyeleriyle birleştirilmiş hali grafikte görüldüğü gibidir. Fibonacci destek ve direnç seviyelerinin grafikte de görüleceği üzere çok iyi bir şekilde çalıştığı aşikar.

Grafikte ikinci göze çarpan detay ise, fiyatın her tepe yaptığı noktada çarpıp geri döndüğü RSI’daki yeşil direnç. Aynı yeşil dirence çarptığımız 62000 seviyelerinde Negatif uyumsuzluk oluşturarak düşüş trendine girmemize neden olmuştu.

Diğer bir detay ise RSI grafiğindeki Pembe desteğimiz. Dikkatimizi çeken şey, RSI dipleri yükselirken, fiyat diplerinin Fibonacci desteğinde sabit kaldığı. Teknik Analizde bunun adı pozitif uyumsuzluk. Özetle tepemizde Negatif uyumsuzluk, Altımızda ise pozitif uyumsuzuk var. Bu görüntüye göre kırılacak yön, bir yükseliş trendine mi gireceğimizi ya da yeni bir düşüş trendinin mi başlayacağının ön habercisi olacak demek yanlış olmaz. Seviye olarak belirtmek gerekirse üstümüzde 36000, altımızda ise 30.000 desteği var. Bu %20’lik alanda bu hafta kararın ön bilgisi, RSI tarafından verilecek gibi görünüyor.

Dipteki pozitif uyumsuzluğa bakarak, yeni alımların geldiğini ancak fiyatı yükseltmeye yetmediğini söyleyebiliriz. Alımlar güçlenerek devam ederse sonunda fiyatı da yukarı çekecektir. Ancak fiyat yukarı gelemeden 30.000 desteği aşağı kırılırsa bu yeni alımların da satışa geçeceği dolayısı ile sert bir düşüş yaşanabileceği unutulmamalıdır.

Negatif uyumsuzluğa bakarak ise elinden BTC çıkarmak isteyenlerin alımlar altınca satışlarını arttırarak en tepe noktalardan düşüşe sebep olduklarını söyleyebiliriz. Bu tepe noktalarda alımlar satışların önüne geçerse, ilk defa RSI’daki Negatif Uyumsuzluk kırılmış olacağından bunun yeni alımları tetikleyeceği ve trendin yönünü değiştirebileceği düşünülebilir. 

Analiz ve Yorum: https://twitter.com/cakmaustad