Skip to main content

Marjin Nedir?

Forex piyasalarında en çok kullanılan terimlerden biri olan marjin, temelde teminat anlamına gelmektedir. Mevcut piyasada yer alan bir varlığa yatırım yapmadan önce belirli bir miktar teminat yatırmaya ise marjin işlem adı verilir. 

Yapılan bu işlem bir depozito olarak düşünülebilir. Sermayemiz ile daha ne kadar pozisyon açılabileceğini de serbest marjin değerine bakarak anlayabiliriz.

Marjin işlem sonrasında yatırım yapılan varlıktan kâr elde edilmesi durumunda sermayede de kazanç oranında artış meydana gelir.

Ülkemizde marjin işlemden zarar edilse bile başlangıç sermayesinden daha fazlasını kaybetme durumu söz konusu değildir. Kısacası bu işlem türüyle yapılan yatırımlarda borçlanma ihtimali bulunmamaktadır. Marjin, bir harcama olmadığından piyasadaki pozisyon kapatıldıktan sonra serbest bırakılır.

Marjin İşlemin Faydaları 

Marjin bir diğer adıyla kaldıraçlı yatırım, küçük bir miktar teminat ile yüksek hacimli işlem yapmanıza imkan sunar. Böylece piyasanın istediğiniz yönde hareket etme durumunda kârınız sıradan bir yatırımdan daha yüksek olur. Marjin işlemin faydaları aşağıda yer almaktadır:

  • Sermayenin küçük bir bölümü kullanılarak ciddi yatırımlar yapma şansı yakalanabilir.
  • Fiziksel satın alma durumları ile gelinemeyecek pozisyonlarda işlem yapma olanağı verir.
  • Yatırımın kârla sonuçlanması durumunda başlangıç sermayesine oranla büyük kazançlar sağlanır. 

Marjin işlem, piyasa hareketlerinde yatırımcılara önemli avantajlar sağlar. Bu işlem sayesinde piyasada satışa çıkarılan bir varlığın hem düşüş hem de yükseliş anlarında yatırımcının para kazanma şansı bulunur. Ayrıca küçük miktarlar harcayarak spot marketlere kıyasla daha kârlı işlem yapmak da mümkün hâle gelir.

Marjin Çağrısı Nedir?

Marjin çağrısı (margin call), borsada yatırımcılara yapılan bir uyarıdır. Yatırımcının marjin hesabında kâr işlemi için saklanan gerekli tutarın bulunamadığı takdirde bireye aracı kurum tarafından bir çağrı yapılır. Marjin çağrısı stop out olana kadar devam eder. Stop out ise yatırım amaçlı kullanılan teminatın belirli bir yüzdesi kadar varlık kalması durumunda yaşanır. Kısacası marjin çağrısı alan yatırımcı, stop out durumuna düşmemek için gerekli teminat miktarını tamamlamalıdır. 

Çapraz Marjin ve İzole Marjin Kavramları Ne İfade Eder?

Çapraz marjin işleminde hesaptaki tüm bakiye, likidasyonu önlemek amacıyla teminat olarak kullanılabilir. Ayrıca bu işlemde kullanılan teminat, hesaptaki tüm pozisyonlar tarafından paylaşılır ve mevcut bakiye aracılığıyla da desteklenir. 

İzole marjin işleminde ise bir pozisyonda gerekli olan minimum teminat seviyesinin altına düşüldüğü takdirde likidasyon gerçekleşir. Dolayısıyla izole marjin işleminde yüksek fiyat değişimleri ve kaldıraç hareketleri borsadaki pozisyonunuzu likidasyona uğratabilir. Ayrıca söz konusu marjin türünde teminat yalnızca tek bir pozisyon için kullanılabilir. 

Marjin Nasıl Hesaplanır?

Marjin hesaplaması işleminde parite fiyatı ve kaldıraç oranı birbirine bölünür. Hesaplama sırasında kullanılan formül ise aşağıdaki gibidir.

Ürün Fiyatı x Kontrat Büyüklüğü x Lot Miktarı/Kaldıraç Oranı= Marjin 

Örnek olarak; hesabımızda 5.000 USD paramız olduğunu ve 1/100 kaldıraç kullanarak işlemlerimizi yapacağımızı düşünelim. 5 lot USDTRY alış (long) işlemi yapmaya karar verdik. Bu işlem için gerekli başlangıç teminatı 5.000 USD’dir. Bu işlemden sonra serbest marjin seviyemiz ise 0 olacaktır. Bu pozisyonu açtığımız anda marjin seviyemiz ise %100’dür.

Westhan Capital

2021 yılında faaliyete geçen Westhan Capital, alanında uzman kadrosu ve ödüllü ekibiyle aktif hizmet sunmaktadır. Yatırım araçları üzerinde çeşitli stratejileri ve danışmanlığıyla, yatırım hizmeti almak isteyen kişilere destek vermektedir. Westhan Capital, Türkiye ve Uluslararası piyasalarda aktif rol oynamaktadır.