Skip to main content

Volatilite Nedir?

Volatilite kelimesinin sözlük anlamı oynaklıktır.

Genellikle bir finansal enstrümanın belirli bir zaman aralığında gözlenen değer değişiminin standart sapması anlamına gelir. İlgili finansal enstrümanın belirli zaman periyodundaki riskini ölçmeye yarar. Bazen direkt bir değer olarak (örneğin 10 TL), bazen de yüzde verilerek (örneğin %10) belirtilir. Volatilite yerine “dalgalanma derecesi” kavramı da kullanılmaktadır.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi 

Borsa İstanbul tarafından, pay piyasasında işlem gören paylarda işlemlerin adil ve dürüst bir şekilde gerçekleşmesinin sağlanması ve yatırımcıların aşırı volatilitenin getirdiği risklerden korunmaları için Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) devreye alınmıştır.

VBTS kapsamında ilgili paylarda gerekli koşulların oluşması halinde kademeli olarak ve bir sonraki seviye tedbir uygulanırken; önceki seviye tedbirin veya tedbirlerin uygulanmasına devam edilmek suretiyle aşağıdaki tedbirler uygulanmaktadır.

1) 15 gün süre ile birinci seviye “Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı” tedbiri

2) 15 gün süre ile ikinci seviye “Brüt Takas” tedbiri

3) 15 gün süre ile üçüncü seviye “Tek Fiyat Yöntemi ile İşlem Görme” tedbiri

Tedbir alınmasını gerektiren koşulların oluşması durumunda; tedbir uygulanacak pay senedi ve tedbirin başlangıç tarihi ile tedbir süresi, ilgili tarihte piyasa kapandıktan sonra Borsa tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden duyurulur.

Westhan Capital

2021 yılında faaliyete geçen Westhan Capital, alanında uzman kadrosu ve ödüllü ekibiyle aktif hizmet sunmaktadır. Yatırım araçları üzerinde çeşitli stratejileri ve danışmanlığıyla, yatırım hizmeti almak isteyen kişilere destek vermektedir. Westhan Capital, Türkiye ve Uluslararası piyasalarda aktif rol oynamaktadır.