Skip to main content

Türkiye Varlık Fonu Nedir?

Türkiye Varlık Fonu, Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı olarak 26 Ağustos 2016 tarihinde kurulmuş bir yatırım fonudur. Fonun amacı Türkiye’nin ekonomik kalkınmasını ve finansal istikrarını sağlamak için çeşitli yatırımlar yapmak ve varlıklarını etkin bir şekilde yönetebilmektir.

Fonun ana hedefleri; inovasyonu teşvik etmek, ülkenin rekabet gücünü arttırmak ve ekonomiyi çeşitlendirmektir. Bu fon aynı zamanda Türkiye’nin stratejik önem taşıyan şirketleri ve varlıkları için yatırım fırsatları yaratmak ve bu şirketlerin finansal durumlarını iyileştirmek için de çalışmalar yürütmektedir.

Türkiye Varlık Fonu; yurt içi ve yurt dışı piyasalarındaki hisse senetleri, tahviller, emtialar ve alternatif yatırımlar olmak üzere birçok farklı varlığa yatırım yapmaktadır. Yatırımcıların portföylerini çeşitlendirerek Türkiye’nin stratejik sektörlerine yatırım yapma imkanı sunarken aynı zamanda yatırımcıların risklerini azaltmayı amaçlamaktadır.

Varlık Fonu Nasıl Çalışır?

Varlık Fonu’nun çalışma sistemi devlet kuruluşları ile sınırlı değildir. Devletin kayyum yoluyla veya direkt olarak el koyduğu iştirakler de Varlık Fonu’na devredilmektedir. Varlık Fonu özel şirket mantığı ile yönetilmesi sebebiyle sayıştay denetimine tabi değildir. Özel hukuk ve hükümlerine göre denetimi gerçekleştirilir.

Özet olarak Türkiye Varlık Fonu; ekonominin çeşitlendirilmesi, büyütülmesi ve ulusal zenginliklerin korunması için kurulmuş bir yatırım fonu olmakla birlikte stratejik sektörlere yatırım yaparak Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına da katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Türkiye Varlık Fonu 7 farklı sektörden 29 şirket, 2 lisans ve taşınmazlardan oluşan varlık portföyüne sahiptir. Yönetilen öz kaynakların toplam değeri 395,6 milyar Türk Lirası’dır.

Westhan Capital

2021 yılında faaliyete geçen Westhan Capital, alanında uzman kadrosu ve ödüllü ekibiyle aktif hizmet sunmaktadır. Yatırım araçları üzerinde çeşitli stratejileri ve danışmanlığıyla, yatırım hizmeti almak isteyen kişilere destek vermektedir. Westhan Capital, Türkiye ve Uluslararası piyasalarda aktif rol oynamaktadır.