Skip to main content

Parasal Sıkılaştırma Nedir?

Parasal sıkılaştırma, bir ülkenin merkez bankası tarafından gerçekleştirilen bir para politikasıdır. Bu politika, genellikle ekonomik istikrarın bozulduğu ve enflasyon riskinin arttığı dönemlerde uygulanır.

Parasal sıkılaştırma, genellikle ekonomiye sunulan para miktarını azaltmayı ve/veya faiz oranlarını artırmayı içerir. Bu durum, bankaların daha az kredi sağlamasını ve halkın daha az harcamaya eğilimli olmasını sağlar, böylece ekonomik faaliyeti ve enflasyon baskısını yavaşlatır.

Örneğin merkez bankası, piyasadan tahvilleri satın almayı durdurabilir veya azaltabilir (parasal genişleme politikasının tersi), banka rezerv gereksinimlerini artırabilir (bankaların ellerinde tutması gereken nakit miktarını artırır), veya politika faizini artırabilir (bankaların merkez bankasından borç almak için ödemesi gereken faiz oranı).

Parasal sıkılaştırma politikalarının amacı genellikle enflasyonu kontrol altına almak ve ekonomide oluşabilecek sıkıntıları önlemektir. Ancak, bu tür politikalar genellikle ekonomik büyümeyi yavaşlatır ve işsizlik oranını artırabilir, bu yüzden politikacılar genellikle bir denge bulmaya çalışır.

Westhan Capital

2021 yılında faaliyete geçen Westhan Capital, alanında uzman kadrosu ve ödüllü ekibiyle aktif hizmet sunmaktadır. Yatırım araçları üzerinde çeşitli stratejileri ve danışmanlığıyla, yatırım hizmeti almak isteyen kişilere destek vermektedir. Westhan Capital, Türkiye ve Uluslararası piyasalarda aktif rol oynamaktadır.